Reprezentační tým - novinky

Na první schůzce reprezentačního týmu za Českou republiku na MS FCI IPO 2015 se 4. člen reprezentace ČR vzdal svého místa v něm, a tak ho získala 1. náhradnice, Taťána Novotná a NO Artagnan v. Esadera, druhou náhradnicí je nově Jana Vopěnková a Yukko Majorův háj.

Panu Jiřímu Poukarovi patří veškeré uznání a obdiv za to, jak stabilní výsledky podává, za opravdu poctivé a pěkné výkony.

 

Reprezentační tým na MS FCI IPO 2015 nově tedy vypadá takto:

1. Martin Plecháček a BOM Antrax Ostraryka: 95/95/95 – celkem 285

2. Jitka Duffková a NO Alex z Kristova: 87/9796 – celkem 280

3. Petr Foltyn a BOM Auzzy Ostraryka: 89/96/94 – celkem 279

4. Vítězslav Holan a BOM Fantasia Extra Temperament: 77/93/91 – celkem 261

5. Taťána Novotná a NO Artagnan v. Esadera: 86/80/93 – celkem 259

 

Náhradníci:

Roman Šonský a NO Artur Nokafi: 90/85/84 – celkem 259

Jana Vopěnková a Yukko Majorův háj: 90/79/88 – celkem 257

 

Draha Mašková,

vedoucí týmu na MS FCI IPO 2015

 

Reportáž z celého mistrovství

MČR IPO Roudnice nad Labem, 13.–14. 6. 2015

O víkendu 13.–14. června se sjely špičky české sportovní kynologie do Roudnice nad Labem, aby mezi sebou poměřily síly, a ti nejlepší z nich tak za své výkony získaly „jízdenku“ do švýcarského Delémontu, kde ve dnech 10.–13. září proběhne mistrovství světa všech plemen FCI IPO!

Mistrovství České republiky IPO se konalo ve Vědomicích, ve sportovním areálu Pod Lipou. Organizací závodu byl pověřen Českým kynologickým svazem Václav Kejř, pořadatel mnoha úspěšných akcí, jako bylo například Mistrovství světa FCI IPO v roce 2013.

Hlavní rozhodčí, Martin Pejša, byl přísným arbitrem obran. Bílá kšiltovka na place byla poznávacím znamením rozhodčího Miroslava Ryneše, který uděloval body za poslušnosti, a stopy v sobotním horku a nedělním vlhkém parnu posuzoval Jiří Lasík, předseda výcvikové komise ČKS.

Startovní listina čítala 45 psovodů, 24 z nich s belgickým ovčákem malinois (BOM), 14 s německým ovčákem (NO), tři s velkým kníračem (VK) a po jednom psovi byla zastoupena plemena belgický ovčák tervueren, dobrman, briard, airedale teriér a bohužel nenastoupil Robert Fagoš s německým boxerem. Během závodu odstoupili tři psovodi kvůli zranění, padly dvě diskvalifikace, a především kvůli stopám nesplnily cca dvě třetiny psovodů zkouškový limit.

Počasí bylo první den závodu tropické, vyprahlé a ochlazení pro neděli přinesly až bouřky sobotního odpoledne. Závodníci v sobotu a v neděli tak měli pro své výkony celkem odlišné podmínky. Na výkonech poslušností a obran počasí nemělo tak zjevný vliv, nicméně na výsledcích stop už se podepsalo velmi citelně – sobotní body dokládají skutečnost, že terény byly pro mnoho psů opravdu velmi těžké, dva týdny posekané louky byly po dnech tropického letního počasí plné suchých ploten a tvrdých stébel.

Sobota představila divákům jak zkušené závodníky, od kterých se kvalitní výkony prostě již očekávají, jako je například aktuálně nejúspěšnější český závodník Martin Plecháček s BOM Antraxem Ostraryka, Petr Foltyn s BOM Auzzym Ostraryka, Jiří Čejka st. s BOM Cairou Meggan Bohemia, Theodor Krajčí s BOM Bakem z Mandragory nebo Markéta Maňáková s BOM Abby Ostraryka. Představili se ale i nováčci mezi závodníky – a zde stojí rozhodně za zmínku Jan Böhm s BOM Forny ze Soutoku Sázavy, který předvedl ukázkovou poslušnost, povedenou obranu, ale nevyšly bohužel stopy... Krásné a vyrovnané výkony podala i například Jitka Duffková a NO Alex z Kristova, stejně tak Zdeněk Mráz a NO Bart ze Stříbrného kamene, kteří ale museli zapomenout na stupně vítězů na letošním mistrovství republiky stejně jako mnoho jiných závodníků kvůli stopě. Mezi německými ovčáky a belgickými ovčáky malinois se ale neztratili ani zástupci dalších plemen – za moc pěknou poslušnost si zaslouží uznání Veronika Šerkopová s briardem Dante Bardia´s Darling, Josef Okáník s dobrmanem Criss Royal Dux, své zastoupení na závodu měli i velcí knírači (Jaroslava Sobotková a Lord of Fear Fí Strážce klidu) a airedale teriér (Jiří Zaňák a Wilhelm v. Erikson). Bohužel chyběli mistrové republiky rottweilerů a německých boxerů.

Na závodu tak prestižním, jako je mistrovství republiky, je vždy na co se těšit, čím se nechat inspirovat a na co pak dlouho vzpomínat. Mezi jeden z takových výkonů patří vyrovnané výsledky pana Jiřího Poukara a jeho BOM Tarpan de Alphaville Bohemia.

Nedělním výkonům nasadil hned v první skupině laťku hodně vysoko Petr Foltyn s BOM Auzzy Ostraryka – nádherná poslušnost s jen drobnými chybičkami, razantní a tvrdá obrana, to je od Petra již očekávaný a opět splněný standard. Velmi působivé výkony v poslušnosti a obraně podala například Markéta Maňáková.

Nedělní ráno zahalené do mlžného oparu se během dopoledne protrhalo, aby závodníky a jejich psy opět potrápilo horko. A velmi různé a často nepříjemně nízké přicházely body ze stop, které zásadně zamíchaly kartami – začalo být jasné, kdo má jaké šance na umístění a reprezentaci v týmu na mistrovství světa všech plemen… Sen, který má každý ze závodníků, se v neděli 14. 6. 2015 změnil ve skutečnost pro následující pětici:

 

Reprezentační tým na MS FCI IPO 2015

1. Martin Plecháček a BOM Antrax Ostraryka: 95/95/95 – celkem 285

2. Jitka Duffková a NO Alex z Kristova: 87/9796 – celkem 280

3. Petr Foltyn a BOM Auzzy Ostraryka: 89/96/94 – celkem 279

4. Jiří Poukar a Tarpan de Alphaville Bohemia: 83/89/93 – celkem 265

5. Vítězslav Holan a BOM Fantasia Extra Temperament: 77/93/91 – celkem 261

Náhradníci:

Roman Šonský a NO Artur Nokafi: 90/85/84 – celkem 259

Taťána Novotná a NO Artagnan v. Esadera: 86/80/93 – celkem 259

 

Za férové posuzování patří poděkování všem rozhodčím i pomocné rozhodčí, paní Evě Karvánkové. Figurantům za skvělé výkony a za to, že se v horku ve svých oblecích neupekli. Kladečům stop za hrdinské výkony v terénu v neuvěřitelně horkém počasí. Všem pořadatelům za zajištění všeho, co je pro chod takto významné sportovní akce důležité. Sponzorům, firmám HST a Brit, náleží velké poděkování za materiální podporu, a především samozřejmě i Českému kynologickému svazu, jehož předsednictvo po oba dva dny mistrovství na místě zastupoval předseda, pan Jaroslav Šmolík.

Všem závodníkům patří uznání za férové sportovní chování a za práci, kterou se svými psy odvádějí, a reprezentují tak českou kynologii. Novému reprezentačnímu družstvu pak patří veliká gratulace a přání všeho dobrého v přípravách na mistrovství světa FCI IPO!

 

Draha Mašková

Reportáž z prvního dne

Sobota 13. června 2015, Roudnice nad Labem – Vědomice, sportovní areál Pod Lipou a taktovka ostříleného pořadatele kynologických akcí Václava Kejře a jeho týmu – to jsou základní atributy prvního dne Mistrovství České republiky IPO, které v neděli vyvrcholí nominací pěti nejlepších a dvou náhradníků do reprezentace na mistrovství světa všech plemen (World Championship FCI IPO), které se ve dnech 10.–13. září bude konat ve švýcarském Delémontu.

Jako hlavní rozhodčí se ujal dohledu nad výkony mistrovství Martin Pejša, který posuzoval obrany. Stopy hodnotil Jiří Lasík, poslušnosti pak Miroslav Ryneš.

Psy prověřovali jako vždy skvělí Jiří Mach (technická část) a Radek Kupka (kontrolák).

Páteční rozlosování určilo pořadí psovodů a jejich svěřenců, v horkém počasí se zaradovali ti z nich, kteří nastupovali na výkon hned ráno, ale ne všem ukázal nakonec zdánlivě šťastný los šťastnou ruku… To byl případ například Tomáše Taubnera, kterému pes při úplném závěru moc pěkné obrany zaujal polohu u levé nohy figuranta, a ani na třetí povel se nepřiřadil ke psovodovi… Diskvalifikace tak ukončila velmi slibné první výsledky.

Hned po ránu se v první šestici předvedl například svazový figurant Jan Böhm, jeho pozorná a koncentrovaná poslušnost pouze s několika drobnými chybami byla ohodnocena na 96 bodů. Želízkem v ohni druhé skupiny byl Martin Plecháček s Antraxem Ostraryka a jako již tradičně se skvěle předvedli jak v poslušnosti, tak v obraně.

Abychom ale nezůstávali u zvučných jmen a matadorů české sportovní kynologie, z dalších poslušností, které byly odměněny velkým potleskem diváků a zaslouženými body rozhodčího, patří právě například již zmíněný Tomáš Taubner s BOM D Artagnan Lebensborn, Zdeněk Mráz a NO Bart ze Stříbrného kamene, Elena Susková a BOM Eros od Policie, Šárka Bendová BOM Casie Megan Bohemia a Josef Okáník a DB Criss Royal Dux.

Nejlepší obrany dne měla Markéta Maňáková a BOM Abby Ostraryka, moc pěkný výkon dále podali Martin Plecháček, Zdeněk Mráz a Šárka Bendová.

Celý den bylo velmi horké počasí a vlivem horka a sucha posledních dvou týdnů byly terény na stopy hodně náročné – louky cca dva týdny posekané, suché a vyprahlé. Body na stopách svědčí o tom, že psi měli s vypracováním opravdu co dělat a také na letošním mistrovství budou stopy disciplínou, která dost pravděpodobně rozhodne o stupních vítězů.

O tom všem ale více zítra – přejme závodníkům dobře naladěné psy, umoudřené počasí a opět férové rozhodčí. Organizace šlape jak švýcarské hodinky, a tak proběhne jistě i zítřek ve skvělé náladě a sportovním duchu!

Informace

V sobotu od 18:00 bude v areálu stadionu společenský večer s živou hudbou. Všichni jste srdečně zváni.

A - Stopy

Pokud všechny agrotechnické termíny dopadnou podle plánu, tak budou pachové práce probíhat na travnatých loukách, které budou přibližně 14 dní před mistrovstvím posekané. Louky jsou od stadionu přibližně 10 km daleko.

Foto terénu 10 dní před konání Mistrovství

IMG_0920-1.JPG (187,1 kB)
IMG_0923-1.JPG (370,6 kB)
 

 

B - Poslušnost

Rozmístění cvičební plochy pro poslušnost viz plánek. Tréninkový prostor pro poslušnost i obranu bude v areálu stadionu 50 metrů od hlavní cvičební plochy směrem od nástupu na plochu.

Nástup na cvičební plochu bude brankou vlevo od hlavní tribuny.

Odchod ze cvičební plochy po ukončení poslušnosti bude vpravo od hlavní tribuny.

plánek-poslusnost.pdf (145,8 kB)

 

C - Obrana

Rozmístění cvičební plochy pro obranu viz plánek.

Nástup na cvičební plochu bude brankou vlevo od hlavní tribuny.

Odchod ze cvičební plochy po ukončení obrany bude vpravo od hlavní tribuny.

plánek-obrana.pdf (148753)